2023-04-25

22 KWIETNIA – DZIEŃ ZIEMI

Ziemia - planeta ludzi, roślin, zwierząt, oceanów i gór. Pełna niesamowitych miejsc i zakątków. Zachwycająca bogactwem zapachów i barw. Czy warto o nią dbać? Zdecydowanie tak.
   22 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi, którego ideą jest promowanie ochrony środowiska oraz poszerzanie świadomości ekologicznej. Na całym świecie odbywają się konferencje, warsztaty, spotkania, akcje sprzątania, sadzenia drzew, które mają za zadanie rozpowszechnianie proekologicznych postaw w społeczeństwie, budowanie wspólnej odpowiedzialności i podejmowanie takich działań, które ochronią Ziemię. Tegoroczne hasło przewodnie brzmi „Zainwestuj w naszą planetę. Podkreśla ono  znaczenie poświęcenia naszego czasu, zasobów i energii na rozwiązanie palących kwestii środowiskowych: eksploatacji zasobów degradacji ekosystemów, problemu zmiany klimatu. Osobiste zaangażowanie – czyli właśnie inwestowanie w naszą planetę, jest konieczne, aby ją chronić.

Jednym z takich działań jest akcja sprzątania świata, w którą zaangażowali się uczniowie klas 0 –III. 21 kwietnia, w piątkowe przedpołudnie,  wyruszyli w teren ze swoimi wychowawcami, aby posprzątać swój kawałek Ziemi. Zaopatrzeni w niezbędne akcesoria i przedmioty, z entuzjazmem podeszli do zadania, pokazując w ten sposób, że każdego dnia warto dbać o miejsce w którym żyjemy.
    Ochrona Ziemi jest dużym wyzwaniem i wszyscy mamy coraz większą świadomość w jaki sposób możemy ją ratować. Działania, które nam w tym pomogą to m.in.:

• Oszczędzaj wodę – jeśli możesz zbieraj deszczówkę, by ją wykorzystać w przydomowym ogrodzie.
  • Posadź kwiaty w ogrodzie lub w pobliżu miejsca, w którym mieszkasz.
  • Zamień samochód na rower.
  • Korzystaj z faktur i rachunków elektronicznych zamiast papierowych.
  • Kupuj produkty w opakowaniach szklanych lub papierowych zamiast plastikowych, jeśli możesz – zrezygnuj z pakowanych produktów.
  • Segreguj odpady.  Jeśli możesz – załóż przydomowy kompostownik na bioodpady.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabraniamy kopiowania i powielania treści bez zgody administratora szkoły.